Trenutno pregledavate Poticanje samostalnosti kod djece – skupina “Pilići”

Poticanje samostalnosti kod djece – skupina “Pilići”

Ono što svaki roditelj, ali i vrtić kao odgojno – obrazovna ustanova želi postići je dijete koje je samostalno i samopouzdano s razvijenim osjećajem za sigurnost, spremno suočavati se s različitim životnim situacijama.

Tako sada i mi intenzivno radimo na osamostaljivanju naših “Pilića”. Jedan od primarnih zadataka nam je usvajanje vještina koje pomažu djetetu u samostalnosti u brizi za sebe, samostalnost u jelu, kontroli i obavljanju fizioloških potreba, svlačenju i oblačenju..

Potičemo djecu vlastitim primjerom, ali i verbalno. Još uvijek im je potrebna pomoć i bodrenje, no ubrzo ugledajući se jedan na drugoga i sami svladavaju sve vještine. Svoj djeci dajemo vremena da steknu sigurnost u svoje mogućnosti i nove vještine.

Također, osvijestili smo i roditelje da kada je god moguće kod kuće djetetu pristupe na isti način i podrže nastojanja odgajatelja.

Nabrojane vještine vježbajte sa svojim djetetom. Kako?

  • Pokažite vještinu i onda budite strpljivi.
  • Ohrabrujte i potičite dijete.
  • Dajte mu vremena i priliku za vježbanje. Verbalno i neverbalno izrazite zadovoljstvo.
  • Ohrabrite dijete kod neuspjeha.
  • Pohvalite i mali pomak.
  • Budite dosljedni.
  • Ljutnja zbog sporosti ili grdnja zbog nespretnosti dovode do gašenja interesa za vježbu i bezvoljnosti.
  • Svakodnevne aktivnosti treba vježbati SVAKODNEVNO.

Kao što već znamo kroz poticanje samostalnosti dijete stječe pozitivnu sliku o sebi, a neuspjesi, ponovni pokušaji i novi uspjesi tome pridonose.

„Sve što može, dijete i mora napraviti samo.“ – M.Montessori

Pripremile: Blaženka Katančević i Željka Miličić, odgojiteljice skupine “Pilići”