Trenutno pregledavate Ljeto u vrtiću – boravak na zraku

Ljeto u vrtiću – boravak na zraku

Kretanje i osmišljen boravak na zraku svakodnevna su potreba djeteta. U svim predškolskim ustanovama predviđa se i planira boravak na otvorenom čiji je cilj dobrobit za zdravlje svakog djeteta i cjelovit psihofizički razvoj. Ljetni rad poseban je po tome što se, onda kada to vremenske prilike dopuštaju, velik dio aktivnosti provodi upravo na vanjskom prostoru. Dvorište naših objekata Maslačak i Radost ima 15ooo m2, smješteno je uz šumicu i ima puno prirodnog hlada te je zbog toga idealno za ljetne vrućine. S obzirom na vremenske uvjete i visoke temperature i ove smo godine organizirali aktivnosti u različitim centrima i brinemo da djeci dan bude raznolik. Pri tome strogo vodimo računa da djeca nisu izložena direktnom suncu i da uvijek imaju vodu za piće na dohvat ruke.

Centri s aktivnostima postavljeni su u hladu, na terasama i na dvorištu vrtića. Djeca prema interesima i željama mogu slobodno birati čime će se baviti. Igre vodom i učenje o svojstvima vode glavna je aktivnost pri čemu je djeci na raspolaganju bogatstvo neoblikovanog materijala, posude za vodu različitih veličina i oblika i dr. U sklopu dvorišta postavljene su i prskalice s vodom koje kod djece izazivaju veliko veselje i priliku za rashlađivanje. Djeca uvijek iznova uživaju i u igrama pijeskom, igraju se zajedno, dogovaraju, pregovaraju i bolje se upoznaju. U centrima za likovno stvaralaštvo i izražavanje imaju priliku crtati, slikati, oslikavati, rezati, lijepiti. Tu se nalaze i centri s društvenim igrama, dramski centri s lutkama i malim kazalištem, poligoni za tjelesne aktivnosti s raznim preprekama za provlačenje i preskakanje koji djeci omogućuju usavršavanje motoričkih vještina. Djeci su omogućene i sportske aktivnosti kao što je nogomet, košarka, povlačenje užeta, skok u dalj, badminton… Na prometnom poligonu djeca mogu voziti romobile i učiti pravila ponašanja u prometu, a po stazama na dvorištu mogu slobodno trčati ili se igrati lovice. Velik prostor dvorišta daje mogućnost i za brojne istraživačke aktivnosti i upoznavanje s biljnim i životinjskim svijetom koji stanište imaju upravo u našem dvorištu. Osim u osmišljenim igrama i aktivnostima djeca imaju mogućnost uživati i u slobodnoj igri na spravama, izmišljati priče, igrati uloge…

Našim mališanima želimo prekrasne ljetne dane u vrtiću!

Pripremile: Danijela Vrzan, odgojiteljica i Marija Šćetko, pedagoginja