Trenutno pregledavate Kako s djecom predškolske dobi provesti kvalitetno vrijeme uz medijske sadržaje

Kako s djecom predškolske dobi provesti kvalitetno vrijeme uz medijske sadržaje

U 21. stoljeću mediji su sastavni dio života svake obitelji. Djeci predškolske dobi digitalni uređaji predstavljaju interakciju sa svijetom na drugačiji način te ih samo jedan klik dijeli od novih informacija i zabavnog sadržaja. U vrijeme kada je većina naših aktivnosti svedena na one u okruženju doma nastaje sve veća potreba da se više vremena provede ispred ekrana. U tekstu slijede neki savjeti koji bi vam mogli pomoći prilikom odabira prigodnog sadržaja za vaše dijete, okvirne smjernice za vremenske granice te konkretni prijedlozi YouTube kanala i aplikacija koje su prikladni za vašu djecu.

Okvirne vremenske granice

Kao i za sve aktivnosti tako i za boravak uz digitalne uređaje dobro je odrediti vremenske granice.

 • Za djecu od 18. do 24. mjeseca preporuča se izbjegavanje korištenja digitalnih medija osim video poziva.
 • Za djecu od 2. do 5. godine preporuča se boravak pred ekranima do jednog sata na dan.
 • Za djecu od 5. do 7. godine preporuča se boravak pred ekranima do dva sata na dan.
 • Ne preporuča se korištenje digitalnih uređaja jedan sat prije spavanja.

Kako odabrati prigodne medijske sadržaje

 • Odaberite visoku kvalitetu programa.
 • Odaberite edukativne medijske sadržaje.
 • Odaberite sadržaje koji su prikladni djetetovoj dobi.
 • Potaknite kod djece interes za staru kinematografiju osobito animirane filmove, poput DISNEY filmova,
 • (npr. Bambi (1942 god.)).
 • Izbjegavajte medijske sadržaje koji su prepuni reklama ili agresivnih sadržaja.

Zajednički koristite digitalne uređaje

 • Odaberite i skinite zajedno aplikacije i igre prikladnog sadržaja.
 • Odredite vrijeme u kojem ćete zajedno gledati zabavne  sadržaje kao npr. filmove i animirane filmove.

Kako potaknuti kritičko promišljanje kod djece

Pomozite djeci da razumiju sadržaje koje gledaju tako da pitate djecu šta misle o igrici koju ste upravo odigrali, o skinutoj aplikaciji, filmu koji ste zajedno pogledali ili o reklami koja se upravo prikazala na digitalnom uređaju. Pomozite im da primjene naučeno u stvarnom životu.

Pratite nas na našem YouTube kanalu DJEČJI VRTIĆ SISAK NOVI gdje Vas očekuju prikladni sadržaji za Vašu djecu kao što su priče, predstave i pjesmice #ostanimoukomunikaciji.

Preporuka je i besplatna HRT – ova aplikacija Juhuhu za djecu od 3. do  8. godine starosti. Aplikaciju možete preuzeti u trgovinama aplikacijama Google Play ili App Store, a svi se sadržaji mogu naći i na internetskom portalu Juhuhu.  Dio sadržaja je objavljen i na YouTube kanalu Juhuhu. Aplikacija sadrži prikladne računalne igrice, animirane serijale, poznate HRT-ove emisije za djecu, strane sadržaje za djecu, igrane i dokumentarne serijale, edukativne emisije i radio emisije za djecu.

Kada ne koristite digitalne uređaje ugasite ih da se odmorite u potpunosti od njih i uživate u svakodnevnim aktivnostima. Na našoj internetskoj stranici u rubrici Vrtić kod kuće svakodnevno možete pronaći kreativne ideje za aktivnosti s Vašom djecom.

Umjerena upotreba digitalnih uređaja može pozitvno utjecati na razvoj djeteta predškolske dobi ali ne može zamjeniti socijalnu interakciju unutar obitelji #ostanitedoma.

 

Pripremila: Magistra ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, Jasmina Pešut Silić