Trenutno pregledavate Jesen u Hrabrićima

Jesen u Hrabrićima

U mjesecu listopadu posvetili smo se istraživanju čari koje nam je sa sobom donesla jesen. U suradnji s roditeljima prikupili smo različite jesenske plodove i s njima oblikovali jesenski kutić. Odlučili smo djeci približiti jesenske čari kroz niz različitih aktivnosti. Poticali smo djecu na znatiželju i istraživačko ponašanje. Djeca su samostalno manipulirala materijalima( tikvice, kesteni, kukuruz, žirevi, dunje…) te istraživali teksture, veličine, boje. Kroz te aktivnosti poticali smo kod djece vizualni, senzorni i motorički razvoj. Nakon istraživanja oblika i tekstura plodova igrali smo igre pridruživanje i imenovanja istih. Igrali smo i igru “Čarobna kutija” iz koje  su djeca izvlačila plodove te pronalazili prijatelja koji je pronašao isti plod. Pjevali smo pjesmice uz pokret: “Boc, boc iglicama”, “Veliki bratec Ivo”. Na taj način smo, osim govora, razvijali osjećaj za ritam pjesme, grubu i finu motoriku, tjelesnu spretnost i koordinaciju. Provodili smo likovne aktivnosti oslikavanja temperom. Bojali smo listove i drvenu kućicu kistovima i prstićima. Listiće smo bojali tapkanjem spužvicom te povlačenjem prstićima boju kroz vrećicu. Izrađivali smo kišne oblačiće kidanjem papirića i lijepljenjem istih. Odgojiteljice su kasnije dječje radove iskoristile za uređenje vanjskog prostora i panoa. Kod djece smo poticale razvoj fine motorike i vizualne percepcije kroz aktivnosti “ Bodljikavi jež” -umetanje špatula u rupice, “Listić crven, listić žut” -umetanje slamki u rupice.
Izrađivali smo kućicu za ježa i sovu od prirodnih materijala te poticali djecu na zajedničku igru i konstuktivističko i sukonstruktivističko učenje.
Promatrali smo teksture i oblike opipavanjem prirodnih materijala na “jesenskom drvetu” koje su izradile odgojiteljice.
Glazbeno stablo izradili smo kako bi djecu poticali na istraživanje zvuka- posudice smo punili jesenskim plodovima i uz pomoć njih smo istraživali na koji način se zvukovi razlikuju.
U galeriji slika pogledajte kako nam je zabavno bilo.