Trenutno pregledavate Izrađujemo i stvaramo priče na nov način – skupina “Mravići”

Izrađujemo i stvaramo priče na nov način – skupina “Mravići”

Dijete slušajući priču osjeća povezanost s osobom koja mu čita. Priče su bitne za dječji razvoj i njima potičemo percepciju, pažnju, pamćenje, zaključivanje i pravilan izgovor riječi i rečenica. Kroz pričanje priče odrasli uočavaju djetetove interese, sposobnosti, načine razmišljanja i potrebe. Izmišljanje i stvaranje priča od najranijeg djetinjstva dobar je temelj za pravilan govorni razvoj. Govor se obogaćuje mnoštvom riječi i dijete ima mogućnost izbora uživljavanja u likove, zamišljanja, monolog (Da sam ja), dijalog (kazalište lutaka), izmisliti rečenicu, priču, promijeniti kraj. Da bi priča postala zanimljiva potaknuli smo dječju maštu uz pomoć slikovnica, slika, lutaka na štapu, kartona, kutija, kapa od papira, kolaža, flomastera, drvenih bojica i olovaka. Naše govorno i likovno stvaralaštvo Izrada slikovnice : Dobar dan strašilo Pričali smo priču, igrali se s lutkama na štapu i odlučili smo napraviti našu slikovnicu. Svatko je izabrao lik kojeg želi nacrtati i napisati. Ispričaj priču po slici : Jesen i Da sam ja kruška, jabuka… – izrada jesenske kape i igra Što bi to moglo biti? Što radi? Kako trese? Kako doći do jabuke? Stalno pada lišće jer je jesen…i tako je krenulo, pričali smo priču po slici, izradili jesenske kape i igrali se. Slikopriča : Jarac Jaro i jabuke Nastavak pričanja priče po slici je slikopriča Jarac Jaro i jabuke. Izmislili smo sami svoju jesensku priču. Izmisli rečenicu na zadanu riječ…jež, tikva, vjetar, lisica, vuk, Jožek… Ova igra je bila vrlo zanimljiva jer su djeca svojim iskustvom i znanjem opisivala što su sve doživjela, promatrala, osjetila, pomirisala i osluškivala. Moja omiljena priča O tome svi rado govore, vesele se, jako su sretni i vole je često pričati. Dramatizacija priče: Ježek i Jožek Igra dramatizacije uz radost igranja potiče djecu na stvaralaštvo. Igrali smo se ove poznate priče, podijelili uloge, smišljali drugačiji kraj, izmišljali novo i imali rekvizite za igru (sličice, metla). Crtali smo, pisali, brisali, ponekad se i zamazali te zgužvali papir, zatim pjevali, plesali, glumili, lijepili i rezali. Tako smo se igrali i uživali u stvaranju. Galerija stvaralaštva
 • Pričanje priče Dobar dan strašilo
 • Izrada kazališta lutaka
 • Izrada slikovnice
 • Pričanje priče Ježek i Jožek
 • Dramatizacija priče
 • Da sam ja – listić kruška, izrada jesenske kape od kolaža
 • Dramski zaplet – Što bi bilo kad bi – zamišljanje novih situacija
 • Ispričaj priču po slici Jesen
 • Slikopriča Jarac Jaro i jabuke
 • Izmisli rečenicu na zadanu riječ
 • Moja omiljena priča
Pripremile: Verica Prša i Branka Vranješ, odgojiteljice skupine Mravići